Itt vagyNépfőiskola
Népfőiskola
A facebook is emlékeztet
Igen, ez az internetes portál is emlékeztet arra a hiátusra ami a dányi iskolát körüllengi.
Olvasom a dányi véleményeket a facebookon megjelent egy-egy eseményről.
Olvasom, hogy valaki kifogásolta, hogy az egyébként is az elvitelre kitett cukorkát ismert-ismeretlen személy felmarkolta. (És a nagyobb lopásokat miért nem ítéljük el ilyen vehemensen -szólt a válasz reakció).
Emlékezés, ünneplés
Az emlékezésnek vagy ünneplésnek száz oka van és száz módja.
Oka lehet egy-egy névnap, születésnap vagy bármely más jeles alkalom amikor az ünnepelt közel áll hozzánk.
Az emlékezésnek is ugyanígy. Lehet virággal, rendezvénnyel vagy csupán egy gondolattal, egy elküldött sóhajtással.
Mérjünk, ne mérjünk, mit mérjünk? (Egy "ellesett" beszélgetés utózengéje.)
Örök problémája a pedagógiának, hogy miképpen értékeljük a tanuló tudását.
Önkéntelenül is fültanúja voltam egy beszélgetésnek ahol arról panaszkodott az egyik ember, hogy hármas osztályzatot kapott a gyermeke. Hittanból!
Tudomány és vallás
Nem kívánok átfogó elemzést tartani arról az összefüggésről amely a tudományt és a vallást összeköti. Nem is lenne ez nekem tisztem, és valljuk be őszintén, vállalkozni sem mernék rá mert ez egy enciklopédikus nagy tudást és kutatást érdemelne, ami csak kevesek számára adatik meg. Én ezek közé sajnos nem tartozom, sok más társammal együtt.
Királyok, karácsony, újjászületés, népi szokások?
Ha banális (elcsépelt) mondást szeretnék bevezetőül írni, akkor azt mondanám, hogy gyorsan múlik az idő. Gyorsan szaladnak a napok annyi bizonyos, és aki már több évet élt meg ötvennél, hatvannál (vagy még többnél) annak egyszerűen rohannak.
Kerülj közelebb
Kedves Barátaink!
Köszönöm mindazoknak, akik visszajeleztek korábbi "éhség" írásomra. Valójában, az ígéret szerint most is erről lesz szó.
A remény szava a mi szavunk.
Hinni mindabban amit csinálunk, vagy mások csinálnak és ez a közösség javát szolgálja.
Voltál subrikálni?
Most, vagy régen, gyermekkorodban.
Nem voltál! Biztosan nem voltál.
A mai gyerekek nem tudják már mi a subrikálás.
Az Aprószentek ünnepén, karácsony után az iskolás gyerekek Dányban is meglátogatták a rokonokat, elsősorban az asszonyokat, hogy nekik jót kívánva, biztosítsák, a jövőbeni frissességet.
Mi is ez a szokás?
Csillagok ha találkoznak
Karácsony napja van. Jézus születésének ünnepe.
Kívánok először is a Dányi Krónika minden kedves olvasójának áldott és békés ünnepet.
Sokan leülnek ma a családi asztal köré és az ünnep áldott üzenetében biztosan sokat mesélnek egymásnak. Az életről, a sorsról, hogyan is alakult az esztendő és mire is várhatunk, mit is várhatunk a következő év ünnepéig.
Szeretet-éhség
Miről jutott eszembe a szeretet-éhség kifejezés, ez a pszichológiában és a -furcsa talán- népművelésben használt összetett szó, mely folytatható még elismertség-éhség, kommunikáció-éhség, aktivitás-éhség és még egy sor olyan esetre vonatkoztató "éhség", amikor nem kapunk belőle eleget (szeretetből, kommunikációból, elismerésből stb) és vágyunk rá.
Faluban, városban?
Az adventi időszakban is, -bár tudjuk a fő hangsúlyt, a várakozást,
a reménykedés lényegét és próbálunk ennek megfelelően élni-, az életünket a társadalmi történések is körülveszik, így nem vonulhatunk el a világtól mint egy remete, foglalkozunk ezzel is, sőt időnként keressük is a lehetőséget a minél pontosabb információk megszerzésére és a magunk álláspontjának a kialakítására.
A várakozás múltja és jelene
Azt írom le az alábbiakban, hogy az adventi várakozás miként is történt akkor, amikor Jézus született, vagyis az időszámításunk előtti időben.
Amikor is a világ és a zsidók is benne természetesen "ezer évek óta" várták a Messiást. (A zsidóknál a mai napig sem jött még el, de a keresztények ezt másképpen hiszik).
Mi? Mennyi?
A Duna televízió egy kisfilmet mutatott be községünkről.
Értékeink (voltak? lesznek?)
Örvendetes, hogy a római katolikus egyház feje olyan bölcsen, szókimondóan és érthetően szól korunkat meghatározó jelenségekről, társadalmi problémákról.
Az egyház (és általában a kereszténység) támaszkodhat isteni igazságokra, és birtokolhat erőt, mely ezekből az igazságokból származik, ugyanakkor felépítheti a maga értékvilágát, hogy az elveszett, elhagyott, letűnt értékeket visszahozza.
Tematizált közélet
Engem zavar -lehet, hogy mást nem- a mai közember -vagyis mi, az utca embere- arról, és csakis arról beszél amit mások kijelölnek nekünk.
Hogy érthetőbb legyek: nincs már nekünk saját témánk, saját mondanivalónk egymás számára. Majdnem azt mondtam, hogy saját gondolatunk sincs.
Életérzés-e a pénz
Hát hogyne lenne az! -vélhetjük első hallásra. Egyszerű összefüggés, több pénz, nagyobb boldogság.
Tanítási vázlat
Ezt úgy-e minden pedagógus tudja. Hogy készíti-e, használja-e, azt senki sem tudja, mert nincs már az a szervezeti forma amely arra hivatott, hogy időről-időre látogassa az iskolákat és ott mérjen, ellenőrizzen, konzultáljon, segítsen.
Olyan kor ez, amikor mindenki megy a maga feje után és erre azt mondják, hogy tanszabadság.
Még egy gondolat az ötvenhatos forradalomról
Több helyszínen tartottak, faluban, városban, határon túli magyar településeken megemlékező nagygyűléseket 1956 tiszteletére.
Községünk is ezek sorába illeszkedik.
Néhány mondatot erről a dányi eseményről, mely eleven, élő gondolatokat és valamikor átélt érzéseket hozott fel bennem is, mint olyan embernek aki már 11 éves lévén jól emlékszik a dányi dolgokra.
Megemlékezésre készülünk
Bizonyos belpolitikai hullámokat vetett az elmúlt hetekben 1956-os forradalom megítélése.
Én ezzel nem szeretnék foglalkozni, mert azt gondolom, hogy elsősorban mindenkinek személyesen, azaz lelke szerint kell gondolni az 1956-os magyar forradalomra és szabadságharcra.
Ők is "kisebbségek"
Orvosi rendelő, délután "félháznyi" várakozó beteg békésen egymás mellett. Azaz türelmesen.
Kezdődik a rendelés, de páciens nem jön ki az ajtón. Igaz be se megy.
Az orvost (férfi, nő, mindegy) elhívták házhoz, mozdulni nem tudó beteghez.
Várakozás fél óráig vagy még tovább, senki nem mozdul, nem mordul, csak halk beszélgetések indulnak.
Helyesbítés
A Mi köti össze...című írásban (figyelmetlenség miatt) téves, illetve hiányos adatok kerültek ki a tollam alól.
A Felvidék visszacsatolása nem a második, hanem az első Bécsi döntéssel vált lehetővé. A második Bécsi döntés két évvel később, 1940-ben volt, ezzel Észak-Erdély a Székelyfölddel hazánkhoz került, területileg majdnem akkora, mint a fél (csonka) Magyarország.