Itt vagyTartalom / A dányi templom rövid története 1725-napjainkig

A dányi templom rövid története 1725-napjainkig


Beküldte tamás80 - Ekkor: 2010 October 05

A múlt eseményeit szeretném röviden ismertetni azok számára,akik érdeklődnek a helyi egyház élete után.

1725-ben Stahrenberg Tamás dányi földesúr építette a kő és téglatemplomot, ugyanebben az évben megajándékozta egy hatalmas méretű Szent Jakab oltárképpel és a mellékoltárt Szent Anna asszonyt a kis Máriával ábrázoló oltárképpel. A Szent Jakab oltárkép és a Szent Anna kép ma is látható a jelenlegi dányi templomban. A mai templomdombon építette fel/akkor ez még a falun kívüli rész volt/ Stahrenberg az 1673-ban a nép által épített fatemplom utódaként a török után első kőtemplomát kisszerű formában, torony nélkül.
A Stahrenberg építette templom a dányi nép számbeli gyarapodásával néhány évtized alatt szűknek bizonyult.
Kovaltsik János akkori dányi plébános az írja, hogy a templom 1766-ban megbővítve és megújítva lett részint a templom költségén, részint pedig, sőt legnagyobb részt /4000 forintot pengő pénznemben viselve/Grassalkovich Antal által.
Ez a kibővített templom 1903.február 13-ig szolgált istentisztelet helyéül.
E templom 34 m hosszú és 10 m széles volt, kőből és téglából építve.
Mivel az előfal leomlott, így a hatóságok bezáratják a templomot és öt éven keresztül a Pesti úti iskola épülete szolgált imaházul.
A mai neogót stílusú templomunk építését Darányi Igáncz földművelésügyi miniszter rendeli el, mint a kegyúr képviselője. A tervet Jánosházy László miniszteri mérnök készíti. Lizits Károly az építési vállalkozó.
1908. szeptember 13-án volt az alapkőletétel. Építési költsége 100 ezer korona volt. Ebben az összegben a hívek adnak 21 ezret az eladott egyházi földek árából, 6 ezret a kézi és igás napszám megváltásából ajánlottak fel, a többi költséget pedig a kegyúr viselte.
Trungel János kókai esperes-plébános áldotta meg 1909.szeptember 9-én.
A templom védőszentje Szent Jakab első vértanú apostol.
A templom történetéhez tartozik, hogy az I. világháborúban 1916 december 13-án 3 harangját viszik el 801kg-os összsúlyban, majd a II. világháború alatt a toronyban a németek tüzérségi megfigyelőt állítottak fel, aminek következtében a torony és a templom súlyosan megrongálódott. A károk kijavítása 1946-ban indult meg Semsey Zoltán plébánossága alatt Ludányi Kálmán akkori káplán ösztönzésével.

A templom tornyában jelenleg két harang lakik.
A Szent József lélekharangot /kb.80kg/ -másik két haranggal együtt - Nagy József dányi plébános öntette 1786-ban(!)-az évszám látható a harangon- tehát a Stahrenberg-Grassalkovich féle templomban is szolgált. A többi harang sorsáról egyenlőre nem tudunk semmit.
Nagy József plébánosról érdemes tudni, hogy bő 1 évet volt itt /1785.XI.23-1787.I.19/,és 1787-ben 36 éves korában itt halt meg és ide is temették. A hívek nagyon megszerethették,mert egy hatalmas kőkeresztet állítattak neki a dányi temetőben.
A Szűz Mária Szent Szíve nagyharangot/401kg/ Semsey Zoltán plébános öntette 1927-ben Szlezák László aranykoszorús mester budapesti műhelyében.
A templom üvegablakait és freskóit Csiby Mihály készítette és festette 1959-1963 között, helyi mesterek segítségével.
A 88 éves festőművészt 2009-ben, templomunk centenáriumának ünnepségére meghívtuk és tartott nekünk egy érdekes és szép előadást a régi időkről. A templom ékessége a Fadrusz-feszület, amit a községnek adományozott özv.Pásztor Jánosné 1966-ban. Erről a kereszt melletti fénykép is tanúskodik a templomban.
Idén a templom külső renoválása megtörtént,valamint kapott toronyórát is 100 év után.

Érdekességek

Kálvária
Először községünkben 1800 évben állítottak/Balaskó Ferenc pesti polgár és neje Bőhm Katalin/ Kálváriát fából, amit később felújítottak.
1834-ben a dühöngő vihar a Fölfeszítettnek keresztjét kitörte, ezt később kijavították, nemes Dóczy Pál 1871-ben kőből faragtatta ki a 3 keresztet 400 forintos értékben. 1960-as évek elején a Dóczy-féle Kálvária az idő áldozatává esett,1963. július 8-tól augusztus 3-ig Till Aranka hódmezővásárhelyi szobrászművésznő új Kálváriát készített a régi használható anyagának felhasználásával,a hívek közadakozásából. A helyet a Községi Tanács körülkerítette és parkosította./cukrászda mellett található/

id.Menyhárt György építette 1750-ben a Szent György-kápolnát (kókai útnál)1757-ben pedig állítatta a Kőkeresztet.(Ez lehet a Fő utcai Barokk-kereszt,illetve feltehetőleg itt állott a régi fatemplom is.)

Nepomoki Szent János szobrot 1772-ben(!!!) állítatta ifj.Menyhárt György,ez a közelmúltig látható is volt a Fő utcán, míg valakik(állítólag ismeretlenek)össze nem törték! A falu egyik ékessége közé tartozott!!!
A mai plébánia 1912-ben épült 36.000 korona költséggel.
(folyt. köv)

Sz. M.Sz.Szíve harang 03Sz. M.Sz.Szíve harang 03Sz.M.Sz.Szíve harang 02Sz.M.Sz.Szíve harang 02Szűz Mária Szent Szíve harangSzűz Mária Szent Szíve harangSzent József harang 01Szent József harang 01Szent József harang 02Szent József harang 02Szent József a kis JézussalSzent József a kis Jézussal

Egy 1869 és 1887 között készült 3.katonai felmérés térképen már jelzik,az egykori falun belül a templomot, és a temetőt.(Színes karikákkal jelölve!)Továbbá jelölték a faluban és a falu szélén álló kereszteket. Régi térkép DányrólRégi térkép Dányról