Itt vagyTartalom / Barangolás Dány környékén VIII.- Isaszeg

Barangolás Dány környékén VIII.- Isaszeg


Beküldte buborék - Ekkor: 2009 June 27

Isaszeg látképe a kálváriától

Isaszeg első okleveles említése 1274-ből való. A temető dombján elhelyezkedő Szent Márton templom helyén már a XII. században körtemplom állott. A későbbiekben az épületet gótikus, majd barokk stílusban építették át.1265-ben Isaszeg mellett csatározott IV.Béla és fia V.István. A csatában a fiú győzött, de a későbbiekben megbékéltek.
A török kiűzése után az elnéptelenedett falut 1690-ben német és magyar betelepülőkkel kezdték benépesíteni.1735-ben új betelepülők érkeztek, felvidéki szlovákok, lengyelek.
A betelepítés több hullámban zajlott.
A XIX. században Isaszeget kettészelte a vasút. A vasút megjelenése elősegítette a falusi társadalom felbomlását, elindult a polgárosodás.
Isaszeg nevét a történelemkönyvekbe az 1849. 04.06.-án lezajló dicsőséges , sorsdöntő Isaszegi csatával írta be. Kossuth honvédei, lengyel légiósokkal megerősítve legyőzték a túlerőben lévő osztrák sereget.
A városnak jelenleg 11000 fő lakosa van. Valószínűleg a lengyel és felvidéki szlovák betelepülőknek köszönhetően a katolikus vallás mellett, a református vallás is jelen van.
A településen átfolyó Rákos patak vizét felduzzasztva a tőzeges mentén több horgásztavat is találunk. Gödöllő felöl Isaszegre beérve az iskola mellett találunk egy szökőkutat, mögötte a szabadságharcra emlékeztető katonacsákót őrző madár szobrát.
Tovább haladva a főútvonal mellett áll a református Szabadságtörekvések Emléktemploma. A templom 1949-ben épült az isaszegi csata 100.-ik évfordulójára. A templom falán több tábla is emlékeztet a csatára. Többek közt itt találhatjuk a lengyel légiót vezető Wisocki József emléktábláját. A templom előterében szinte egy kis helytörténeti kiállítás fogadja a híveket és látogatókat. A templomtól a vasútállomásra lekanyarodva megcsodálhattuk,csak a hétvégéken Isaszegen is áthaladó új, piros vonatszerelvényt. A vasút megléte óta az állomás épületének formája többször is változott. A jelenlegi épület erős felújításra szorul.
A vasútállomástól betértünk a sportpálya melletti játszótérhez. A modern játszótér az állag megóvás végett kerítéssel van körbe kerítve.
Visszakanyarodva a főútra,az idén épített körforgalomhoz érünk. Szent István tiszteletére szentelt katolikus templom tornyosul az út fölé. A nemrégiben felújított templom előtt Szent István bronzba öntött mellszobrát csodálhatjuk meg. A templommal átellenben a Hősök szobra mellett több emlékművet is találunk. Az első világháborús emlékmű 1925-ben lett felállítva. A talapzatán 103 hősi halált halt isaszegi katona nevét találjuk. Az első világháborús szobor két oldalán állnak a második világháborúra emlékeztető emlékkövek. Az emlékköveken 84 áldozat nevét olvashatjuk. A kommunizmus áldozatainak is emléket állítottak a szobor parkban. A megcsonkított Magyarországra emlékeztető Trianoni emlékkő idén került átadásra.
A szoborparkot hátrahagyva a 2009 áprilisában átadott Ave Maria emlékhelyhez értünk. A hely az Isaszegi Szlovák Kisebbségi Önkormányzat támogatásával jött létre. A bejárat két oldalán annak a több mint 200 fő isaszegi nemzetőrnek
nevét olvashatjuk, akik beálltak Kossuth zászlaja alá.
Isaszegen sok utca neve kötődik a szabadságharchoz. A tájékozódásban nagy segítséget nyújtanak a modern eligazító táblák. A Isaszeget 2008-ban avatták várossá. Ezt hirdeti a városháza falán elhelyezett emléktábla.
A városházával szemben találjuk a Szent Márton kutat. A kúttól Pécel irányába indulunk. A fő út alatt átfolyó Rákos patakot nézzük meg. A pataktól visszakanyarodunk az Öreg templomhoz. Esténként vonaton, buszon utazva ezt a műemlék templomot láthatjuk kivilágítva. A templom mellett szépen faragott 1849-re emlékeztető kopjafát láthatunk.
Innen a kálvária dombra kanyarodtunk fel. Ott jártunkkor épp lakossági összefogással építették a keresztekhez vezető utat a stációkkal. A kálvária keresztjeitől elénk tárul Isaszeg látképe.
A kálváriától visszatértünk a központba, és a múzeumot kerestük fel. A múzeum létrejöttében meghatározó szerepe volt az egykori hentes- és mészáros mesternek, Szathmáry Zoltánnak. Isaszeg történelmi és néprajzi emlékeit gyűjtögette barátaival, sok éven keresztül, szorgalmazta a múzeum létrejöttét. Halála után a múzeum az ő nevét vette fel. A múzeum gyűjteménye néprajzi, helytörténeti, történelmi, régészeti, hadtörténeti stb. tárgyakat , dokumentumokat ölel fel.
A múzeumtól a Honvéd szobor emlékműhöz látogattunk el.
A szobor Radnai Béla alkotása. 1901-ben az isaszegi csata 50.évfordulóján avatták fel. A szobor talapzatán a négy vezető tábornok portréja látható. A talapzat alatt csontokat tartalmazó kripta található. A Honvéd szobor mellett láthatjuk az 1956-os áldozatok kopjafáját.
A Szobor hegyről ráláthatunk az egykori zsidó temetőre. A tuják mögött megbúvó gondosan ápolt kegyeleti helyen van felállítva az 1944-ben elhurcolt zsidó lakosok emlékköve.
A Szobor hegytől utunkat a honvéd sírokhoz vettük. Régen,a csatában elesett kb. 100 honvédnek volt itt kb. 70 fejfája. A szabadságharc leverése után az osztrák csendőrség 40 évig senkit nem engedett a sírok közelébe.
Manapság az elkorhadt fejfák helyén több emlékművet is láthatunk. Táblákról ismerhetjük meg a csata lezajlását, majd pihenőparkban fújhatjuk ki magunkat. Megtekintettük Harsányi Bálint sírkövét is , aki a Lenkei huszárok hazahozója volt. Emlékkő van a lengyel származású honvédeknek és az itt elesett osztrák katonáknak is. A kő és beton emlékművek közt, találunk kopjafákat is. Az emlékhely középpontjában egy nagy, fából faragott angyal szobra áll.
Hála a gondos, emlékhelyet ápoló embereknek a történelmi helyet sokan felkeresik. Ajánlom Önöknek is !

Buborék

SzökőkútSzökőkútMadár csákóvalMadár csákóvalIsaszegi tóIsaszegi tó
Kopjafa 1849 emlékéreKopjafa 1849 emlékéreA kálvária keresztjeiA kálvária keresztjeiIsaszeg látképe a kálváriátólIsaszeg látképe a kálváriátólSzathmáry Zoltán MúzeumSzathmáry Zoltán MúzeumHonvéd szoborHonvéd szobor1956-os kopjafa1956-os kopjafa1944-re emlékeztető sírkő1944-re emlékeztető sírkőZsidó síremlék IsaszegenZsidó síremlék IsaszegenHonvéd sírHonvéd sírHarsányi Bálint sírköveHarsányi Bálint sírköveEmlékeztető táblaEmlékeztető táblaPihenő parkPihenő parkA honvéd sírokat őrző angyalA honvéd sírokat őrző angyalSzabadságtörekvések Emléktemploma IsaszegSzabadságtörekvések Emléktemploma IsaszegIsaszegi vasútállomásIsaszegi vasútállomásJátszótér IsaszegenJátszótér IsaszegenAz isaszegi katolikus templomAz isaszegi katolikus templomSzent István szobraSzent István szobraElső világháborús szobor 1925-bőlElső világháborús szobor 1925-bőlA kommunizmus áldozatainak emlékéreA kommunizmus áldozatainak emlékéreTrianoni emlékmű IsaszegTrianoni emlékmű IsaszegAve Maria 2009Ave Maria 2009Szent Márton kútSzent Márton kútRákos patakRákos patakSzent Márton (Öreg) templomSzent Márton (Öreg) templom
Isaszegi Öregtemplom (arhív)Isaszegi Öregtemplom (arhív)
Öregtemplom belső (arhív)Öregtemplom belső (arhív)

Cimkék

ISASZEGI CSATA EMLÉKMŰVE
(Gödöllő , Dózsa György úti temető)
Isaszegi csata emlékmű GödöllőnIsaszegi csata emlékmű Gödöllőn
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik döntő ütközete zajlott le 1849. április 6-án a szomszédos Isaszegnél. A Görgey Artúr vezetése alatt álló magyar sereg legdicsőségesebb győzelmét aratta itt. A csatában elesett honvédek egy részét Gödöllőn temették el. Rájuk emlékezve állították fel 1899-ben Szász Gyula szobrászművész alkotását a Dózsa György úti temetőben. Az emlékmű mellett honvédsírok vannak. (forrás: Faludi Ildikó: Gödöllői kalauz)