Itt vagyTartalom / Ha fénylik Vince, megtelik a pince

Ha fénylik Vince, megtelik a pince


Beküldte ufo - Ekkor: 2009 January 20

JANUÁR 22. VINCE NAPJA

Vince napján a szőlőtermelők figyelték az időjárást. Szép, napos idő esetén jó, ellenkező esetben rossz bortermésre jósoltak. A közismert időjárási regula így hangzik:
Hogyha szépen fénylik Vince,
Megtelik borral a pince.

A moldvai magyaroknál a következő változatot jegyezték fel:
Fényes Vince, tele pince.
Ködös Vince, üres pince.
(Bosnyák S. 1980: 119)

A Vince-napi időjárási regula a jugoszláviai magyarok körében így szól:
Ha fénylik Vince, megtelik a pince.
Ha csepeg, csurog, kevés lesz a borod.
(Penavin 1983: 109)

A drávaszögi falvakban ún. vincevesszőt metszettek, amit a meleg szobában vízbe állítottak, s abból, hogy mennyire hajtott ki, a következő év termésére jósoltak. A kopácsi gazdák szerint sok bort kell inni ezen a napon, hogy bő legyen a termés (Lábadi 1988a: 294). Mind a vincevessző hajtatása, mind pedig a pincelátogatás a magyar nyelvterület más részein is szokás volt. A Vince-napi borral kapcsolatos hiedelemnek névetimológiás hátteret tulajdonít a kutatás a vinum ’bor’ szóval való rokon hangzás révén.

{7-119.} A Bács megyei Topolyán a várható kukoricatermésre jósoltak a Vince-napi időjárásból: amilyen hosszú jégcsapok lógnak az ereszen, olyan hosszúak lesznek a kukoricacsövek.
JANUÁR 26. PÁL NAPJA

Cimkék

Szent Vince hispániai vértanú. A keresztényüldözés idején a zarragozai diakónust a hite miatt megkínozták, de a szolga nem tagadta meg hitét, a kínzások következtében meghalt. Ezután zsákba varrták és bedobták a tengerbe, de a hullámok mindig kivetették a partra. A kínzók vezetője miután nem tudott megszabadulni a hulláról és érezte, hogy az áldozat milyen állhatatos volt, felkiáltott: Vicentus! Azaz győzedelmes.

A keresztényüldözés után Vincét szentté avatták és a halászok, valamint a szőlőtermesztők védőszentje lett. Szent Ágoston több prédikációt mondott a szent tiszteletére, Rómában három templom viseli a nevét.

Szent Vince elsősorban ünnepének dátuma (január 22.) következtében lett népszerű mint terméselőrejelző szent, különösen a szőlősgazdák körében. Máig sok nyelven használatos még a régi paraszti mondás: „ha megcsordul Vince, tele lesz a pince". Hogy szentünk a bor patrónusa lett, annak oka nagy valószínűséggel nevének népies etimológiája: Vin-Cent (százszoros bor). Franciaországon kívül a keresztény bortermelők Elzászban, Dél-Németországban és Ausztriában részesítik tiszteletben. Párizsi borkereskedő-társulások még a barokk időkben is verettek olyan pénzt, amelyen egyéb szentekkel együtt Vince is látható.

Ez az agrármágiához, agrárkultuszhoz kapcsolódó szokás nem ismeretlen a magyar és a kelet-európai gazdák előtt sem. Mielőtt hazamentek volna, un. vincevesszőt metszettek, és nótaszóval repültek hazáig szánkón. A szőlővesszőket a meleg szobában öblös szájú üvegbe helyezték el. Ha kihajtanak a vesszők, megmutatják, hogy nem fagytak le a rügyek, és a kifakadó vesző hajtásain képződő virágfürtkezdemények megmutatják a szőlő termékenységét is. „Vigadj az esztendó elején, de Vincére és Pálra ügyelj!” – mondogatták a gazdák.

A szőlősgazdák a jó termést elősegítendő azt vallották, hogy ilyenkor sok bort kell inni. A Muravidék szőlőtermelőinél a megfigyelés így fogalmazódott meg: „ha jó idő van, es ha ek kicsint a víz megfutamodik, sok bor lesz”. Vagy pedig: „ha Vince-napkor a ló csapa (nyoma) megtelik vízzel, sokat terem a szőlő.” Topolyán már tovább mentek; tudván és jelezve, hogy a jó szüret, a sok bor az egész paraszti gazdaság szempontjából alapvető, mert az eladott bor a készpénzbevételt növeli, és talán ez jelentette a legnagyobb pénzbevételi forrást. Ezért a bor révén az élelemre is futotta, így csapódott le a tapasztalat: „ha csorog Vince, tele kamra, tele pince.” Mások mást is megfigyeltek: „csurog Vince, jó bortermés, száraz Vince, kalácstermés.” A moldvai magyarok a következőt mondják: „fényes Vince, tele pince, ködös Vince, üres pince".