Itt vagyTartalom / Út menti keresztek Dányban

Út menti keresztek Dányban


Beküldte buborék - Ekkor: 2012 May 27

Dánsári kereszt-Isaszeg feléDánsári kereszt-Isaszeg felé

Egykoron a magyarországi települések lakói szabadtéri kereszteket, kápolnákat emeltek útszéleken, nevezetes helyeken (patak part, falu széle, domb tető, mező-dűlő kezdete, szőlő területek, balesetek, katasztrófák helyszínén) Isten dicsőségére, vagy fogadalmi emlékként, esetleg oltalomként természeti csapás ellen.

A keresztek kivitelüket tekintve készülhettek kőfaragók, fafaragók, öntőmesterek keze munkája által. Az öntött, faragott, műkő és vaskeresztek mellet megjelentek a bádoglemezből kivágott és festett pléh Krisztus keresztek is.

Magyarországon a kereszt állítás a 18.századtól jellemző. A pestis járványok megjelenésével a pestis-keresztek elterjedése mellett a betegségek védőszentjeinek való szobor állítás is igen elterjedt volt. (Szt. Sebestyén, Fábián, Rozália, Rókus)

Az út menti keresztek alapítási motívuma általában egyéni fogadalom, vagy hála, a keresztek emlékeztetésre késztetik a települést elhagyókat és a településre hazaérkezőket. Az alapítók általában egyének, vagy családok.

Dány legrégebbi keresztje, a barokk kőkereszt 1757-ben lett állítva. Az egykori, elpusztult Szent György kápolna a pusztító mirigyhalál, a pestis elmúlásának emlékére lett építve.

Kálvária keresztünk eredetije 1871-ből származik.

Jelenlegi templomunk átadásának évében, 1909-ben három kereszt is lett állítva: kettő a templomnál és egy az Öreg szőlőben.

Az első világháborúban, 1917-ben elesett Mattyasovszky János emlékére családja keresztet emelt a Széchenyi utcában.

1922-ben állítólag keresztet akartak állítani a dányi templom mellé, de ezt a szentgyörgypusztaiak furfanggal meghiúsították.

A Zsámboki úti kereszt 1936-ból való, míg a Valkói utcai kereszt 1943-ból származik.

Az elmúlt évszázadokban, évtizedekben állított keresztek általában fogadalmi keresztként szolgáltak. Jelenkorunkban az utak, veszélyes útszakaszok mellett oly gyakran látott keresztek, síremlékek az utóbbi időben inkább sajnálatos szerencsétlenségek színhelyének megörökítésére szolgálnak.

A szentgyörgypusztai betonkereszt dányi vonatkozása, hogy az állítólag Kerepesen készült betonkeresztet a dányiak rendelték templomuk elé 1922-ben. A fuvarosok a négyökrös szekérrel szállított kereszttel éjszakára megpihentek Szetgyörgypusztán. A szentgyörgypusztaiak bátor furfanggal az éj leple alatt leásták a keresztet a jeltelen katona sírokhoz, és azóta is emléket állít az elhunyt hősöknek.

"A szentgyörgypusztai kőkeresztet emlékeztetőül (az elpusztult fejfák helyett) Szentgyörgypuszta lakói állították 1922-ben. 1849. április 6-án kora de, érkezett Damjanich tábornok seregével a majorhoz. A földesúr csikósai ötvenen beálltak a csapatba (vezetőként, mivel jól ismerték a területet). Itt vívták az első harcokat a felderítő járőrök, akik közül sokan elestek. Ötvenkét fejfát állítottak a honvé­deknek, melyek 1922-re elkorhadtak. Éppen ekkor Kerepesről négyökrös ten­gelyen kőkeresztet akartak szállítani a dányi templom elé. Története van, hogy milyen bátor furfanggal ásták le a betonkeresztet a jel nélkül állt honvédsíroknál. Így áll a mai napig is a Grassalkovich-magtár mellett, emlékeztetőnek."
forrás:
http://www.jokai-bibl.hu/isaszeg_fuzet/isaszeg_fuzet.htm

Kapcsolódó írás:
http://www.danyikronika.hu/node/6907 140 éves a kálvária kereszt

Lejegyezte:
Buborék

Mattyasovszky keresztMattyasovszky kereszt
Valkói úti kereszt 1943-bólValkói úti kereszt 1943-ból
Zsámboki úti kereszt 1936-bólZsámboki úti kereszt 1936-ból
A legrégebbi, barokk keresztünk 1757-bőlA legrégebbi, barokk keresztünk 1757-ből
Templom melletti kereszt 01, 1909-bőlTemplom melletti kereszt 01, 1909-ből
Templom melletti kereszt 02, 1909-bőlTemplom melletti kereszt 02, 1909-ből
Kossuth utcai kereszt ( régi kókai út mellett)Kossuth utcai kereszt ( régi kókai út mellett)
Temetői keresztTemetői kereszt
Kókai út mellett (Öreg szőlő)Kókai út mellett (Öreg szőlő)
Szőlő körúti keresztSzőlő körúti kereszt
Talán ilyen lehetett a Szt. György kápolnaTalán ilyen lehetett a Szt. György kápolna
Kálvária kereszt 1871-bőlKálvária kereszt 1871-ből
Kőkereszt, SzentgyörgypusztaKőkereszt, Szentgyörgypuszta

Cimkék