Itt vagyTartalom / Húsvéti rajz kiállítás és tojás festés beszámoló
Húsvéti rajz kiállítás és tojás festés beszámoló
A Dányi Alkotó Közösség Húsvéti művészi pályázatának eredményhirdető ünnepségét 2012.03.31-én tartották meg a Művelődési házban.
Utána hangulatos tojásdíszítő együttlét volt, ugyancsak a Művelődési házban.
A „Húsvéti ünnepkör megjelenítése„ pályázatra több mint 100 alkotás érkezett. Az óvodások és általános iskolások 109 db rajz alkotással neveztek. A legtöbb művet az ötödik osztályosok küldték be.
A független szakmai zsűrinek igen nehéz dolga volt, a sok szép alkotás közül a díjazottakat kiválasztani. A nevezéseket korcsoportokra bontották, így lett óvodás, alsó tagozatos és felső tagozatos kategória. A bíráló szakmai zsűriben jelen voltak a Tápiószecsői Alkotókezek Társaságának tagjai (rajztanárok és festők), valamint Fazakas Tibor és Szekeresné Jánosi Erzsébet.
Hogy milyen nehéz dolga volt a zsűrinek, azt az is mutatja, hogy minden kategóriában 3-3 díjazottat választottak, majd a végén három külön díjban is döntöttek.
A díjakat a Dányi Önkormányzat , a különdíjakat a Gödöllői Levendula Galéria, Bai Károly a tápiószecsői alkotók tagja, valamint a Dányi Alkotó Közösség ajánlotta fel.
A kiállított alkotások mindegyikén a húsvét szimbólumait láthatjuk. A húsvét ünnepe sok szálon kapcsolódik a tavasz megérkezéséhez. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás, az újjászületés.
A keresztény egyházakban a húsvét Jézus Krisztus feltámadásának ünnepe, kezdettől fogva a legjelentősebb, hisz a megváltás, amelynek beteljesedése Krisztus feltámadása, a keresztény örömhír legfontosabb üzenete.
A húsvéti ünnepkör a farsang utáni 40 napos nagyböjttel kezdődik. A böjt során csak hús nélkül készült ételeket ehettek, ez alól kivétel csak a hal volt.
A nagyböjt utolsó hete a nagyhét, Krisztus diadalmas jeruzsálemi bevonulásának ünnepe. Ennek emlékére a húsvétot megelőző vasárnap, virágvasárnap barkás kőrmenetet tartanak.
Jézus szenvedéseinek és kereszthalálának emléknapja a nagypéntek.
Nagyszombaton szentelik meg a tüzet, ekkor gyújtják meg a templom óriási húsvéti gyertyáját. Nagyszombati szertartás a vízszentelés, azaz a templom keresztvízének megszentelése.
A leglátványosabb nagyszombati szertartás a feltámadási körmenet.
Szokás volt a húsvéti felszentelés vagy ételáldás is. Ilyenkor fehér kendőbe kötött tányéron vitték a templomba a sonkát, főtt tojást, kalácsot, tormát. A mise végeztével a pap megszentelte a csomagot.
Nagyszombaton ért véget a böjt is: a körmenetről hazatérve fogyasztották el az ünnepi vacsorát.
Húsvét vasárnapjához az egyházi szertartások kötődnek jobban, míg az ünnep másodnapján, hétfőn a népszokásoké, hagyományoké, családi vendégeskedéseké a főszerep.
Húsvéthétfő a Kárpát-medencében a locsolkodás napja. A szokás eredete régi időkbe nyúlik vissza, alapja pedig a víz megtisztító és megújító erejében gyökerezik. Vidéken néhol még napjainkban is vízzel locsolják a lányokat, ezt a szokást azonban a kölni egyre jobba kiszorítja.
A lányok köszönetképen még ma is ajándékot adnak, de ma már a festett tojást sok helyen felváltotta a csokoládéból készült tojás, vagy a nyuszi figura.
A lány festett, díszített ajándéktojásokkal szíve érzelmét is kitudta fejezni.
A legrégebbi húsvéti szimbólum a tojás, az élet újjászületésének, a termékenységnek, az örökkévalóságnak a legősibb jelképe.
A két vonallal négy részre osztott tojásdíszítés talán az egyik legismertebb jelkép. a kör a teremtő isten jelképe, nincs kezdete és vége. A kör kettéválasztása megadja az eget és a földet - e világ - túlvilág. Az ezt metsző függőleges vonal alkotja a mágikus keresztet, a világ erőközpontját, amely a teremtő hatalmat jelenti a világ felett.
A tojásfestéshez leggyakrabban használt szín a piros, ebből ered másik elterjedt neve a piros tojás.A mágikus piros vér a tűz színe. A megújulás, szerelem, tavasz, öröm, szabadság, kicsírázó élet, Jézus kiontott vére következtében a feltámadás és az örök élet jelképe.
A dunántúli néphiedelem szerint mikor Jézust keresztre feszítették, odament egy asszony , aki kosarában tojást vitt. Letette és elkezdett imádkozni. Egyszer csak egy csöpp vér csöppent a tojásra és megpirosodott tőle. Ezért festik pirosra a tojást húsvétkor.
A húsvét másik ismert jelképe a nyúl. Az ünnep termékenységgel kapcsolatos vonatkozásában lehet magyarázat a nyúl, szaporasága miatt a megtermékenyítést szimbolizálja. A húsvéti nyúl jelképe Németországból ered, de a gyerekeket megajándékozó nyúl meséje csak a XX. századból származik.
A kiállítás képein is a húsvét, a megújuló természet jelképeit láthatjuk: a keresztre feszített és feltámadott Jézust, tavaszi virágokat, szikrázó napot, tojásokat, nyulakat, bárányokat, csibéket.
A képeken megjelennek a családnak biztonságot adó házak, a bőségesen terített asztal körül álló, vendégeket váró család, a lányt locsoló fiú, a hímes tojás dekorációk.
Egyes képeken már feltűnik a XXI. század modern nyula, aki UFO-n vagy repülőn érkezik, "mizu-csá"-val köszönve.
Az idők folyamán a húsvéti szokások sokat változtak, de reméljük, ezt a meghitt hagyomány még sokáig fennmarad!
Minden pályázó elismerő oklevelet kapott.
Díjazottak lettek:
Óvodások:
I. Szénási Hanna 6 éves
II. Tóth Szonja 6 éves
III. Szénási Hanna 6 éves
Alsó tagozat:
I. Hajdú Rebeka 2/B
II. Schlegel Tamás 4/B
III. Soós Máté 2/B
Felső tagozat:
I. Lázár Anna 5/B
II. Kántor Péter 5/B
III. Kovács Irén 5/A
Külön díj:
Óvodás: Jánosi Csenge Borbála
Alsó tagozat: Kanalas Tamás 4/B
Felső tagozat: Bandúr Bálint 8/oszt.
A kiállítás képei a Művelődési házban megtekinthetők:
2012.03.31-től 04.07-ig.
Utólag is köszönjük a támogatásokat, és a mindenféle segítséget!
Pályázat 10
Pályázat 09
Pálylyázat 08
Pályázatok 07
Pályázat 06
Pályázat 05
Pályázat 04
Pályázat 03
Díjazott alkotások 02
Díjazott alkotások 01
Pályázat 02
Pályázat 01
Közönség 03
Közönség 01
Közönség 02
Tojás díszítés 01
Tojás díszítés 02
Tojás díszítés 03
Tojás díszítés 04
Tojás díszítés 05
Tojás díszítés 06
Tojás díszítés 07
Tojás díszítés 08
Tojás díszítés 09
Tojás díszítés 10
Tojás díszítés 11
Tojás díszítés 12
Tojás díszítés 13
Tojás díszítés 14
Tojás díszítés 15
Tojás díszítés 16
Tojás díszítés 17
- A hozzászóláshoz belépés szükséges