Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl X. ...Dány

Tájházon innen, falumúzeumon túl X. ...Dány


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 October 30

Dányi TájházDányi Tájház

Az egykori zsellérsoron, a „Szugjában” található a XIX. század első felében épült Dányi Tájház. A 18-19. századi katonai felmérés térképekből kitűnik, hogy a lakóházház a falu egyik legrégebben lakott részén épült. Az épület talán az ország egyik legrégebbi, múzeummá alakított zsellérháza.
A tájház 1970-ben nyitotta meg kapuját. Az épület néprajzi tárgyainak, eszközeinek többségét közadakozásból Kozár Gyula egykori dányi plébános kezdte el gyűjteni.

Az egykori zsellérház hossztengelyes, háromosztatú, alap nélküli, vert falú épület. A vert fal anyaga a törekkel, szalmával, pelyvával kevert föld, melyet mintadeszkák közt döngöltek, tömörítettek.
Az épület tető homlokzati része vesszőfal, vagy más néven paticsfal, mely oszlopok közé font vesszőfonat. A paticsfal és a vert fal felületkezelése agyagtapasztással történt.

A náddal fedett, szelemengerendás épület fél ágasfás tetőszerkezettel épült. A tető gerincvonalában elhelyezett szelement V vagy U csúcsban végződő ágasfák tartják. Ezek az ágasfák különösebb kidolgozás nélküli, természetesen nőtt fatörzsek, vagy vastag, nagy teherbíró ágak melyeket a falkoronára állítottak.
Dányban egykoron elterjedt volt az ágasfás tetőszerkezet, ahol is a gerincszelement a két véghomlokzaton kívül a talajba állított ágasfa tartja. A homlokzati szelemenágasokat a fallal együtt fehérre meszelték.

A ház belső elosztása a hagyományos népi építészetet követi: tisztaszoba, pitvar, konyha, kamra, istálló, takarmányos. A konyhából nyílik a mászókéményes hasábkemence ajtaja. A konyhában és a szobában rakott tűzhelyeket láthatunk.

A tájházban kiállított mindennapi használati tárgyak, bútorok, háztartási és gazdasági munkaeszközök mellett kiemelt figyelmet érdemel a kovácsoltvas oromkereszt gyűjtemény, amely szinte országosan egyedülálló. Az elmúlt évszázadok dányi házainak tető díszeiből láthatunk páratlan kiállítást.

Az egykori dányi népviseletből mára kevés ruhadarab maradt. A tájház gyűjteményében láthatunk szép, hímzett fékötőket, kontykendőket, mellénykéket, szoknyákat, ruhákat. A kisgyermekek egykori viseletét az obonyt, a nők pendőjét és kacóját a férfiak vászon gatyáját sajnos nem leljük.
Az épületben több faragott ládát találunk. A tisztaszoba faragott-festéssel tarkázott kelengyés ládájában ruhákat tartottak. A kamrában megbúvó, füstölt alapon vésett díszítésű (írott), színezett láda, vagy szuszék gabonatárolásra, míg a faragott, barnára festett tulipános láda ruhatárolásra volt rendszeresítve.
A kamrában falra, gerendára akasztva sok, szép, faragott kulacsot csodálhatunk meg.

A kiállított gazdasági eszközök közt több dohány és kender feldolgozással kapcsolatos tárgyat is láthatunk, emlékeztetve arra, hogy egykoron Dányban is foglalkoztak e két növény termesztésével. Dányt egykor híressé tevő dinnye (dányiasan: gyinnye') termesztésére utaló emlékeket sajnos nem találunk.( pl: dinnyemag csíráztatás, dinnyepalánta nevelés leírások, egykori dinnye fajták, piacozás, csőszkunyhó építés, kártevők elleni védekezés, pl.: ürge fogás, stb.)

Az udvaron egykori tűzoltó járművek, gőzgépek eléggé rossz állapotban lévő példányai állnak.
A szabad ég alatt töltött napok az évek során alaposan tönkretették ezeket a műszaki ritkaságokat.

A tájház néprajzi anyagát kiegészíti az „Öreg” iskola két vitrinjében kiállított, Monostori Józsefné tanárnő és egykori diákjai által összegyűjtött tárgyak.
Láthatunk fékötőket, hímzett vállkendőket, gyermekruhát, fazekas termékeket, órákat, használati tárgyakat.
A vitrin értékes ruhadarabja az a mellény, mely mintául szolgált a különféle rendezvényeken, dányi asszonyok által hordott dányi népviseletnek. A ruhadarab Kurunczi Istvánné, Soós Teréz hagyatéka.

A Dányi Tájház állaga az évek során alaposan tönkrement.
Idén az önkormányzat a Vidékfejlesztési programban pályázott a tájház felújítására, és nyert több mint hat millió forintot. Az épület felújítása 2011. szeptember 15-én kezdődött és november 18-án adják át.

Bízunk benne, hogy a felújított és megújuló Dányi Tájház végre elnyeri méltó helyét a környező tájház és falumúzeumok sorában.
Remélhetőleg a néprajziház létrejöttében kimagasló érdemekkel bíró Kozár Gyulára emlékeztető tábla is felkerül az épület falára, és esetleg nevét is felvehetné tájházunk
.

Kapcsolódó írások:
www.Tájházon innen, falumúzeumon túl I-IX.-ig írások

Buborék

Ágasfás tetőszerkezetÁgasfás tetőszerkezet
Régi, dányi ágasfás házRégi, dányi ágasfás ház
VesszőfalVesszőfal
FaszegFaszeg
TűzhelyTűzhely
TükörTükör
Vetett ágyVetett ágyKelengyés ládaKelengyés láda
Kontykendő 01Kontykendő 01
Kontykendő 02Kontykendő 02
Kontykendő viseletKontykendő viselet
FékötőkFékötők
MellényMellény
Női ruhaNői ruha
Konyhai tűzhelyKonyhai tűzhely
Lóca korsókkalLóca korsókkal
Konyhai edényekKonyhai edények
Edények, dohányvágó, kulacsEdények, dohányvágó, kulacs
KulacsokKulacsok
DohányvágóDohányvágó
Mozsarak, krumplinyomóMozsarak, krumplinyomó
Használati eszközökHasználati eszközök
LádaLáda
Tulipános, faragott ládaTulipános, faragott láda
Díszes ház oromzatDíszes ház oromzat
DarálókDarálók
Oromkeresztek 01Oromkeresztek 01
Oromkeresztek 02Oromkeresztek 02
GépekGépek
TáblaTábla
Felújítás alattFelújítás alatt
Vitrin 01Vitrin 01
Vitrin 02Vitrin 02
Vállkendő, baba ruhaVállkendő, baba ruha
VállkendőVállkendő
FékötőkFékötők
Minta ruhaMinta ruha
Kurunczi Istvánné, Soós TerézKurunczi Istvánné, Soós Teréz

Cimkék