Itt vagyTartalom / Tájházon innen, falumúzeumon túl VIII. ...Fülek

Tájházon innen, falumúzeumon túl VIII. ...Fülek


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 September 13

Füleki várFüleki vár

Tájház és falumúzeum látogatásunk során átlépjük országhatárunkat, és meglátogatjuk az egykori Felső-Magyarországon található Füleki Vármúzeumot.
A magyar határhoz közel, Szlovákiában található Fülek város (szlovákul: Fil’akovo) szembetűnő látványossága a 13. századi tatárjárását is átvészelő Fülek várának romjai.

Fülek város az egykori történelmi Magyarország Nógrád vármegyéjében helyezkedik el.
Nógrád vármegye megalapításakor központjának Nógrád várát tették meg, nevét innen kapta.

A 16-17.században a nógrádi végvárak védték a felső-magyarországi bányavárosokat a török támadásaival szemben. A harcok során elpusztult és elnéptelenedett falvak újratelepítése Eger visszafoglalását követően a 17. század végén indult el.
Az eredeti lakosság helyét új telepesek foglalták el, akik az esetek nagy részében a történelmi Magyarország sűrűn lakott északi megyéiből (Árva, Liptó, Nyitra, Trencsén, Zólyom) érkeztek.
A földesúr vallásától függően így kerültek református, evangélikus és katolikus szlovákok az elnéptelenedett nógrádi falvakba.

Az 1867-es összeírás szerint a megye lakosságának 67%-a volt magyar, 31%-a szlovák és 2%-a német. Az 1920-as trianoni döntés kapcsán az egykori vármegye 4128 km2-es területéből 2381 km2 maradt Magyarországon, egykori 261517 lakosából mintegy 95000 Csehszlovákiához került.
Annak ellenére, hogy a megye magyar és szlovák lakossága a határ mindkét oldalán etnikai térmozaikban élt továbbra is, a magyar-szlovák nyelvhatár a 20. századra a Pinc – Losonc – Tőrincs – Óvár - Ipolyvarbó vonalon állandósult.

A Füleki Vármúzeumban az egykori Nógrád vármegye területén élő magyarok és szlovákok népművészetéből láthatunk kiállítást.
A reneszánsz, ötszögletű, ötemeletes ágyútorony – úgynevezett Bebek torony – alsó három szintjén látható a Füleki Vármúzeum állandó kiállítása. A kiállítás a 18. század eleje és a második világháború vége közti időszak történelmi vármegyéjének egységét próbálja bemutatni, a magyar és szlovák sokszínűséget.

A hagyományos, díszes tárgyi kultúrának párhuzamait és eltéréseit ismerhetjük meg, amelyek a közös történelmi múlt emlékeit őrzik.

A kiállítás anyaga közt láthatunk szűcs termékeket, népi bútorokat, kerámiákat, pásztorfaragásokat, viseleti darabokat.
Láthatjuk a különbséget és az azonosságot a magyar és a szlovák ködmönök, cifraszűrök, ingek díszítésében, helyi sajátosságokat a fő- és kontykötőknél, pártáknál.
A kiállított tárgyak közt találhatók szlovákiai magyar és magyarországi szlovák népművészeti tárgyak is.

Ha útjuk Önöket Szlovákiába viszi, keressék fel a Füleki Vármúzeumot is.

Lejegyezte: Buborék

Bebek-toronyBebek-torony
Az egykori Füleki várAz egykori Füleki vár
KendőkKendők
Ruhák, terítőkRuhák, terítők
Ládák 01Ládák 01
Faragott székekFaragott székek
Ládák 02Ládák 02
Hímzett ingekHímzett ingek
IngekIngek
FőkötőkFőkötők
FejdíszekFejdíszekKödmönökKödmönök
Vetett ágyVetett ágy
Női viseletNői viselet
IvócsanakIvócsanak
Csanak és ostorCsanak és ostorFaragott díszekFaragott díszek

Cimkék