Itt vagyTartalom / Az öngyógyítást segítő csoda gumó

Az öngyógyítást segítő csoda gumó


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 April 10

A csicsóka a fészkesek családjába tartozó gumós évelő, gyógynövény. A gyökértörzsén fejlődnek ki gumói, melyek megvastagodott szárképletek. A fehér húsú gumók 10-30 cm hosszú gyökérrészen találhatók. A termést kb. 80cm átmérőjű kőrből kell kiásni.

Ültetése ugyanúgy történik, mint a burgonyáé. Éghajlat és talaj minőség iránt csekély igényű, számottevő betegségei nincsenek.

A föld feletti része, levelei hasonlítanak a napraforgóhoz. A csicsóka virága a napraforgóéhoz képest kicsi, szára vékonyabb, 2-3 m magasra is megnő.
A növény Észak-Amerikából a 17. század elején került Európába. A 19. század végén végzett összehasonlító vizsgálatok során megállapították, hogy különösen szélsőséges talajon a csicsóka sokkal jobb termést hoz, mint a burgonya. Jelentős szerephez csupán a világháborúk éhínsége idején jutott.

A nehezen tisztítható hagyományos, bütykös csicsókának ma már léteznek könnyen pucolható, sima felületű, burgonyához hasonlító nemesített fajtái. (Lásd a mellékelt fotót! Közepes nagyságú termések.)

A csicsóka íze hasonlít a burgonyáéhoz, de annál jóval édesebb. Nagy értéke, hogy a benne levő szénhidrát nem keményítő, hanem inulin formájában van jelen.
Az inulin összetett szénhidrát vegyület, amely azonban eltér az ebbe a kategóriába tartozó keményítőktől, vagyis nem tekinthető cukornak sem, annak ellenére, hogy édes ízű. A nagy eltérést ezektől az adja, hogy sem az ember szájában, sem az emésztőszerveiben nincs olyan enzim, amely képes lenne feloldani, vagy megemészteni. Az inulin vízben oldódó nagyméretű rost, s így magához vonzza a jó baktériumokat a táplálkozásra. A káros bélflóra tagjai számára viszont az inulin a szaporodást és táplálkozást illetően közömbös.

A vastagbél sok funkciója mellett a legveszélyesebb toxikus anyagok tárházának számít. Az ember, mire betölti az 50 éves kort, beleiben mintegy 5kg mérgező hulladék anyagot tárol el. Ezek a toxinok a bélflóra káros átalakítása révén a rossz emésztést (rothadást), székrekedést, rákos megbetegedést, az immunrendszer működésképtelenségét okozzák. A bélflóra káros elváltozásai az inulin bevitelével elkerülhetők, helyreállíthatók.

A 20-28% szárazanyagot tartalmazó csicsóka gumókban 14-16% inulin és polifruktozánok vannak. Az ezekből keletkező fruktóz (gyümölcscukor) könnyebben és gyorsabban emészthető répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasznosítja (Napi 30-80 grammig inzulin nélkül is hasznosul.). A krumpli szénhidrátja a szervezetben teljes egészében szőlőcukorrá esik szét, melynek minden grammja inzulint igényel.
Cukorbetegség esetén az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.
Alacsony vércukorszint esetén az inulin hatására a glukóz felszívódása növekedik, a béltartalom savassá válik, a koleszterinszintet szabályozza, csökkenti a szérum triglicerid szintjét és a vérnyomást, segíti a cukoranyagcserét a máj könnyebb glikogénképzésével, ezáltal javítja a májméregtelenítő és anyagcsere-funkcióját.

A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja a benne levő tápanyagok értékesítését, felszívódását, növeli a laktató érzést és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor, és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin, B1-B2 vitamin, niacin- és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavakat tartalmaz.

A csicsóka fogyasztása stabilizálja a vércukor szintet és kálium tartalmánál fogva jótékony hatással van a vérnyomásra, remek fogyókúrás étel: csillapítja az éhség érzetet, telít, alacsony energiatartalmú, könnyen emészthető. Méregtelenítőként sem utolsó, hiszen káliumtartalmának köszönhetően vízhajtó, salaktalanító hatású.
A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, köszvény, vesekő, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka, és az ebből készült ételek.

Ez a zöldségféle csökkenti az édesség utáni vágyat és a fáradtságérzetnek is kitűnő ellenszere. A csicsóka fruktózának édesítő hatása a szacharózénak másfélszerese, azonos édesítő hatás 25%-al kevesebb energia bevitelével érhető el, ami diétás felhasználását indokolja.

Csak fantázia kérdése, hogy milyen ételt készítünk belőle. Szinte minden alapanyaggal harmonizál. Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, süthetjük, főzhetünk belőle leveseket, szószokat, főzelékeket, keverhetjük tésztákba, ihatjuk kifacsart levét.

Kóstolják meg Önök is!

Forrás: wikipedia-, vital-,nepgyogyaszat-, cukor-nelkul.hu internetes oldalak.

Lejegyezte: Buborék

Csicsóka szárCsicsóka szárVirágzó csicsókaVirágzó csicsóka.Hagyományos és nemesített csicsókaHagyományos és nemesített csicsóka

Cimkék