Itt vagyTartalom / Feltámadási menet 2011

Feltámadási menet 2011


Beküldte buborék - Ekkor: 2011 March 01

Idén immár hetedik alkalommal szervezik meg a Feltámadási menetet, amely húsvét nagypénteken Zamárdiból , illetve Tihanyból indul, s pünkösdvasárnap ér célba Csíksomlyón.
Feltámadási jelképFeltámadási jelkép

A mintegy 3000 kilométeres zarándoklat a Balatontól Csíksomlyóig (a búcsúig) áthalad a történelmi Magyarország minden utódállamán, hogy hirdesse a Feltámadott Krisztussal való szövetséget és a nemzeti újjászületés tiszta vágyát.

A vándorút mottóját János evangéliumából(17.11) választották:
„Szent Atyám, tartsd meg őket a nevedben, akiket nekem adtál, hogy egyek legyenek, mint mi.”

A távolságot a résztvevő közösségek különböző hosszúságú szakaszokat vállalva stafétaszerűen teszik meg. A zarándoklók menetének három iránya van: felső, középső és alsó ágon haladnak át a Kárpát-medencén. A Feltámadási menetnek eredetileg két ága volt: alsó ága Baranyán, és Délvidéken , majd az Alföldön át lép be Erdélybe. A felső ága Felvidéket, Észak-Magyarországot, Kárpátalját köti össze Erdéllyel, és Csíksomlyóval. A középső út - mely jelentkezések, meghívások során jött létre - Magyarország középső, és északi településeit érinti.
A felső és alsó útvonal képzeletben egy szívet rajzol a Kárpát-medencében.
Feltámadási keresztFeltámadási kereszt

A Feltámadási menet jelvénye egy Árpád-kori motívumú szárnyas kereszt, mely úgy van kifaragva, hogy az eredeti két útvonalon egy teljes jelképet mutasson. A nemzeti egységet a jelvény úgy fejezi ki, hogy a zarándoklat indulásakor még egy a feltámadási jelvény, majd a tihanyi kálvária feszületénél kettéválik. A jelvényre a résztvevő közösségek egy jókívánságot, üdvözletet, áldást küldő szalagot kötnek fel, a kísérő zarándokkönyvbe pedig beírhatják a mindnyájunknak üzenetüket és élményeiket. A menet fogadásáról és továbbításáról a helyi plébániák, lelki közösségek, vallási érzületű civil szervezetek stb. gondoskodnak.

A Feltámadási menet pünkösdkor úgy ér véget, hogy a madéfalvi és a csíkszentkirályi kereszt népe felviszi a feltámadási jelvényt a Kis-Somlyó nyergében zajló szentmisére. Ott az oltár előtt egyesítik őket, s az újra egy jelvényt azután a csíksomlyói közösség viszi le a plébániatemplomba, a csángó misére. Ebben a templomban őrzik minden esztendő szalagjait. A feltámadási jelvények minden évben visszakerülnek a balatoni kiindulási helyre.

„ A Feltámadási menet során számtalan Isten áldotta, nagyszerű emberi találkozás, lelki megerősödés, egyszóval kegyelem fakadt sok-sok ezer résztvevő ember lelkében, és a húsvétkor útjára indított ige szerint a krisztusi jövőbe vetett hit és a magyar együvé tartozás eszméje bizonyára még inkább jelenvalóvá vált sokat szenvedett népünk szívében.
Gál Péter József főszervező, Zamárdi 2009 „

A mellékelt fotók Kókán készültek 2009-ben, a feltámadási jelvény fogadásakor:
http://www.bucsujaras.hu/gyalogos/zamardi/2009/koka/menetkepek.htm
F.M.05F.M.05F.M.04F.M.04F.M. 03F.M. 03F.M.02F.M.02F.M Kóka 01F.M Kóka 01

Lejegyezte: Buborék

Kapcsolódó írás: www.danyikronika.hu/node/2955

Cimkék