Itt vagyTartalom / Exitus acta probat- Tettet a vég igazol

Exitus acta probat- Tettet a vég igazol


Beküldte buborék - Ekkor: 2010 December 15

2010 november 25-én Dányban, a képviselő-testület ülésen elfogadták a megrongált Nepomuki Szent János szobrunk restaurálására szánt összeget, és egy újra faragott szobor felállításáról döntöttek. Az új szobrot előreláthatólag 2011 Húsvétkor adják át, a restaurált régi szobor templomunkba kerül.
Ehhez a jó hírhez szeretném kapcsolni az alábbi írást.

I.Grassalkovich A.grófI.Grassalkovich A.gróf
Grassalkovich I. Antal Felvidéken, a Nyitra megyében fekvő Ürményben született 1694-ben, Gödöllőn hunyt el 1771-ben.
Kisnemesi rangból küzdötte fel magát az ország legbefolyásosabb főnemesei közé. Négyen voltak testvérek, ő a második volt, egyedüli fiúgyermek.

Piaristák és jezsuiták oktatják, majd 1715-ben ügyvédi vizsgát tesz. Ekkor indul el hivatalnoki és politikai karrierje. Magyar, latin, német, tót nyelven kitűnően beszél.

1716-ban már az udvari kamaránál dolgozik, Buda ügyvédje. Jelentős sikereket ér el egyházjogi perekben, ezért már a váci püspökség is alkalmazza.1720-ban királyi jogügyi igazgatóvá nevezik ki.1724-ben udvari tanácsos, 1727-ben az Újraszerzeményezési Bizottság elnöke (Neoacqustica Comissió). Ennek a bizottságnak volt a feladata, hogy a török uralom alatt összekuszált tulajdonjogokat tisztázza. Grassalkovich Antal első birtokszerzése (Vácegres) erre az időszakra tehető első felesége révén.1731-ben személynök.
1732-ben bárói rangot kap III. Károlytól hűségéért és szolgálataiért, mivel eredményesen gazdálkodott a kincstári javakkal.

További előmenetelét a legmagasabb méltóságtól elnyert kegy is segítette. Az 1741-es Pozsonyi országgyűlésben az ő szervező és diplomáciai képességeinek volt köszönhető,hogy a magyar nemesség „Vitam et sanquinem pro rege nostro”-t (Életünket és vérünket a királynőért) kiáltott Mária Terézia királynőért. Mária Terézia megnyerte magának a magyarok támogatását, jutalmul Grassalkovich haláláig élvezhette a királynő bizalmát és támogatását.
Grassalkovich maga is több huszár ezredet állított ki a trón védelmére.

A királynő 1743-ban grófi rangra emelte, 1748-tól a Magyar Királyi Kamara elnöke, felel az ország pénzügyeiért,1751-től koronaőr. Mind e mellett, a királyi udvar belső titkos tanácsosa és főlovásza, Mária Terézia bizalmasa volt. A királynő 1751-ben 3 napot töltött a gödöllői kastélyban.

Grassalkovich-nak vagyon gyarapodásai közben jutott eszébe, hogy kialakít egy egységes birtoktestet, amelynek Gödöllő lehetne a központja.
Gödöllő ekkor 26 házból áll és kb. 40 jobbágycsalád lakja. A vidék megritkult népességének életében nagy fordulatot jelentett a gazdag főúr megjelenése. Német és tót lakosságot telepít az elnéptelenedett településekre.

Grassalkovich Bossányi Krisztinától vásárolja első Gödöllő környéki birtokait. Bossányi Krisztina az 1662-ben Hamvay Ferenc földbirtokos által építtetett Hamvay-kúriában (jelenleg városi múzeum) élt. Grassalkovich az udvarházat rangjához méltatlannak találta, ezért 1741-ben megkezdte főúri lakhelyének megépíttetését. Az épület Magyarország legnagyobb alapterületű barokk kastélya lett.
A gödöllői kastély építésével új irányzatot is adott a magyar nemességnek, hogy palotáikat ne csak Bécsben, Pozsonyban, Budán építsék, hanem vidéken is. Ez által a barokk építészet elindult vidéki hódító útjára.

Grassalkovich az ország legbefolyásosabb tisztségeit tölthette be. Ezt köszönhette saját képességeinek, királynőjének, de előmenetelének másik nagy támogatója az egyház volt.
Már fiatal éveiben katolikus szemléletű jogvédelmével elnyerte gróf Althann Frigyes Mihály váci püspök rokonszenvét, aki jószágigazgatóvá, és az egyházmegye legfőbb jogi ügyeinek lebonyolítójává tette meg. E kapcsolat természetes folytatása lett az, hogy életre szóló barátságot kötött Migazzi Kristóffal, a későbbi nevezetes váci püspökkel.

Grassalkovich Antalt tehetőssége, vallásossága arra is ösztönözte, hogy az egyháznak viszonozza az ő felemelkedéséhez nyújtott támogatást. Talán az elsők között jött rá, hogy a templom mindamellett, hogy elsősorban Isten felszentelt háza, de hihetetlen közösségformáló erő, hogy sokszor csak a vallás menedék Magyarország fennmaradásában.

A számos általa építtetett kastély, vadászház, kápolna, kolostor, köztéri szobor mellett templomok építésében és felújításában vált nevezetessé.
Birtokain 33 templomot építtetett.
A teljesség igénye nélkül: Bag, Csíktarcsa (Nagytarcsa), Csömör, Dány, Dunakeszi, Ecser, Gödöllő, Hatvan, Isaszeg, Kerepes, Lőrinci, Máriabesnyő, Soroksár, Sződ, Vácegres..

Dányt 1746-ban vásárolja meg a Stahrenberg családtól. A meglévő templomot 1766-ban 4000 forint pengő pénzen nagyobbítatta meg. Ez a templom állott 1908-ig.
1757-ben Menyhárt György dányi lakos egy barokk kőkeresztet állítat a faluban. Ugyanez a személy, vagy a hasonló nevű fia 1765-ben egy barokk kelyhet adományoz a templomnak, majd 1772-ben egy újabb szobrot, Nepomuki Szent János szobrát állíttatja fel a faluban.

Grassalkovich Antalt a cseh földön született Althann Mihály Frigyes gróf, váci püspök karolta fel pályája kezdetén, haláláig tisztelte és barátja maradt. A püspök később bíboros, majd Nápoly alkirálya lett.
A főpap pályája elején kanonok volt Prágában. Grassalkovich az ő hatására állt ki Nepomuki Szent János kultuszának terjesztése mellé, ugyanis Althann kardinális kezdeményezte a vértanú szentté avatási perét, ő volt az eljárás fő protektora.

Hogy mennyire fontos volt Grassalkovich számára a cseh szent, az abból is kitűnik, hogy az 1734-ben született fia-Antal János Nepomuk Berthold nevébe is belevette a szent nevét.
Az általa építtetett gödöllői katolikus templom védőszentje Szent János, itt őrzik a szent csont szilánkját. 1750-ben a templom közelében felállítatta Nepomuki Szent János szobrát.
Hamarosan Nepomuki Szent János a váci egyházmegye majd Európa egyik legnépszerűbb szentje lett.
De ki is volt ez a szent, a gyónási titkok, vízen járók, hidak védőszentje?

Nepomuki Szent János

A vértanú a dél-csehországi Nepomuk helységben született, szegény szülők gyermekeként.
A teológiai tanulmányok befejezése után gyorsan haladt az egyházi ranglétrán.
IV. Vencel király felesége gyóntató papul választotta. A király több alkalommal is faggatta, hogy mit gyónt a felesége, ő azonban nem árulta el. E miatt a király megkínoztatta, s a Moldva folyóba vettette. A királynénak a csillagok mutatták meg, hol kell keresnie a holttestet.

Mária Terézia királynő, ahogy tudta honorálta is kedvelt grófjának közéleti tevékenységeit.
Így került megalapításra a Szent István rend is, azok számára, akik érdemesek voltak a Publicum Meritorium Praemium (a közjóért kifejtett szolgálatok jutalmául) címre.
A legelső jutalmazottak között volt gróf Grassalkovich Antal, nem érdemtelenül, mert őrá bizonyosan illik a rend jelmondata:
Springlit amore! (A kötelesség szorít!) Más szóval:ha Isten akaratából magas beosztásba jutottál, soha ne feledd el, hogy elsősorban kötelességeid vannak, nem jogaid!
Grassalkovich Antalról láthatunk egy festményt a besnyői kolostorban, Szent István rend jelvényével a nyakában.
A XVIII. századi Magyarország Aranyeberének koporsója a máriabesnyői templomban kialakított családi kriptában található.

Lejegyezte:Buborék

Forások: http://hu.wikipedia.org/wiki/Grassalkovich_Antal
www.sulinet.hu
www.godolloibarokkev.hu
www.mariabesnyo.vaciegyhazmegye.hu
Lábadi Károly:I.Grassalkovich Antal, a templom építő

Érdekesség: egy szlovák honlap szerint a Grassalkovich (és a Batthyány) família horvát család volt, amely a törökök elől a mai Szlovákia területén telepedett le.
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1002.0

Grassal-kovich Szent István rend jelvénnyelGrassal-kovich Szent István rend jelvénnyelI.Grassal-kovich A.szobra HatvanbanI.Grassal-kovich A.szobra HatvanbanGrassal-kovich Szent István rend jelvénnyel 02Grassal-kovich Szent István rend jelvénnyel 02Grassal-kovich A.festményGrassal-kovich A.festmény
Grassalkovich I. AntalGrassalkovich I. Antal
Grassalkovich I. Antal 2Grassalkovich I. Antal 2
Grassalkovich A. kriptájaGrassalkovich A. kriptája
Grassalkovich aláírásGrassalkovich aláírásDányi Nepomuki szobor talpazataDányi Nepomuki szobor talpazataDányi Nepomuki szobor felirataDányi Nepomuki szobor felirataKereszt eleje aljaKereszt eleje aljaMenyhárt barokk keresztMenyhárt barokk keresztKereszt talpazat bal o.Kereszt talpazat bal o.Kereszt talpazat hátaKereszt talpazat hátaKereszt talpazat jobb o.Kereszt talpazat jobb o.Kereszt talapzat elejeKereszt talapzat eleje

Cimkék