Itt vagyTartalom / A dányi Szent Jakab oltárkép

A dányi Szent Jakab oltárkép


Beküldte buborék - Ekkor: 2008 November 07

Egykori dányi Szent Jakab főoltárképEgykori dányi Szent Jakab főoltárkép

Falunk jelenlegi helyén , az 1909-ben épült neogotikus templomunk sorban a negyedik katolikus egyázi épületünk. Jövőre ünnepeljük fennállásának 100.-ik évfordulóját. Mikor és hogyan lett községünk védőszentje idősebb Szent Jakab apostol?

II.Rákóczi Ferenc személyesen 1705 június 24.-én a dányí tó mellett táborozott.(Ez a tó a másik két társával együtt az idők folyamán eltűnt. Vagy kiszáradt , vagy lecsapolták.) Innen indult kurucaival Vak Bottyán felmentésére. 11 dányi lovas is szolgált a fejedelem seregében. (Két fő meghalt a csatákban.)
A szabadságharc leverésével a fejedelem párti Fáy Kata birtokából a császár Dány községet titkos tanácsadójának Stahrenberg Gundakar Tamásnak adta 1711-ben. Ekkor került először idegen földesúr kezébe Dány.
A Fáyak utódai voltak a három vitéznek , (Ákos nembéli Ernyének , Donnak , Barnabásnak ) akik a Muhi csatából kimentették IV.Bélát. A vitézek egymásután adták a lovaikat a menekülő király alá.

1712-ben pestis söpört végig Dányon. A járvány eltávozásának emlékére építette meg a Szent György kápolnát a török kori templom maradványaiból Menyhárt György.( Érdekesség:egy 1720-ban készült dányi lakossági összeírás eredeti példányát olvashatjuk itt: http://mail3.folio.net/images/teka20/n78_20_045.jpg és http://mail3.folio.net/images/teka20/n78_20_046.jpg és http://mail3.folio.net/images/teka20/n78_20_047.jpg )

Gróf Stahrenberg Tamás 1725-ben a krónikák szerint kisszerű kő és tégla , torony nélküli templomot építtetett a falunak , idősebb Szent Jakab tiszteletére. Ekkor adományozta a Szent Jakab oltárképet és egy mellékoltárt Szent Anna asszonyt a kis Máriával ábrázoló oltárképpel a dányi hívőknek. (A Szent Jakab képet a II.világháború elött műemlékké nyilvánították.)

A kőtemplom építésekor bontották le a Fő utca közepén álló fatemplomot , mely szintén Szent Jakab tiszteletére volt ajánlva. A templom épülete iskolaháza is volt a községnek. Ez a fatemplom 1673-ban épült. Pikantériája az egésznek , hogy a törököt 1686-ban űzték ki az országból . Tehát már a török korban volt iskolája Dánynak. Érdekesség , hogy környékünkön az egykori mezőváros Gödöllőn is csak 1730-ban kezdte meg működését iskola.

A Stahrenberg féle templom melyet 1766-ban megnagyobbítottak ,toronyot kapott , a jelenlegi templomunk helyén épült az akkor még falun kívüli dobtetőre. Itt állt egészen a XX.század elejéig , mikor is roskadozni kezdett , tornya ledőlt.

1909-ben épült ennek helyére jelenlegi templomunk, melynek karzatára vezető lépcsőház falán csodálhatjuk meg a régi oltárképeket , melyeknek állapota az idők folyamán sokat romlott. Reméljük , valamikor nyilvánosabb helyen is megcsodálhatjuk felújított, régi oltárképeinket , melyek előtt őseink is megfordultak. (A két oltárképről szép képeket láthatunk a dányi fotoszakkörösök foto-etüdök rovatában a honlapon !)

Dányban a templom védőszentjének búcsúját a július 25.-i id.sz. Jakab névnapjához közelebb eső vasárnap ünnepeljük. Már régi bevett népi hagyomány , hogy az ünnep másnapján a Dányiak "jakabolnak". A búcsú napi szentmisét követően a rokonok , elszármazottak közös ünnepi ebédre jönnek össze. Másnap, hétfőn a dányiak ellazulnak,pihennek, ha tehetik nem mennek dolgozni. Ez a nap a barátoké , baráti családoké. Ilyenkor gyúlnak tüzek a bográcsok alatt , kezdődik a baráti , szomszédi lakoma. Olyan igazi dányi jakabolás...

Lejegyezte: Buborék

Fotókkal kiegészítve: 2011.05.08.

Egykori mellék-
oltárkép,
Szent Anna és MáriaEgykori mellék-
oltárkép,
Szent Anna és Mária
Egykori dányi Szent Jakab fő-
oltárképEgykori dányi Szent Jakab fő-
oltárkép

Cimkék